Matchday 1

Tuesday 17 September
Group ENapoli 2-0 LiverpoolSalzburg 6-2 Genk
Group FInter 1-1 Slavia PrahaDortmund 0-0 Barcelona
Group GLyon 1-1 ZenitBenfica 1-2 Leipzig
Group HChelsea 0-1 ValenciaAjax 3-0 LOSC Lille

Wednesday 18 September
Group AClub Brugge 0-0 GalatasarayParis 3-0 Real Madrid
Group BOlympiacos 2-2 TottenhamBayern 3-0 Crvena zvezda
Group CShakhtar 0-3 Manchester CityDinamo Zagreb 4-0 Atalanta
Group DAtlético 2-2 JuventusLeverkusen 1-2 Lokomotiv Moskva

Matchday 2

Tuesday 1 October
Group AReal Madrid 2-2 Club BruggeGalatasaray 0-1 Paris
Group BTottenham 2-7 BayernCrvena zvezda 3-1 Olympiacos
Group CAtalanta 1-2 ShakhtarManchester City 2-0 Dinamo Zagreb
Group DJuventus 3-0 LeverkusenLokomotiv Moskva 0-2 Atlético

Wednesday 2 October
Group EGenk 0-0 NapoliLiverpool 4-3 Salzburg
Group FSlavia Praha 0-2 DortmundBarcelona 2-1 Inter
Group GZenit 3-1 BenficaLeipzig 0-2 Lyon
Group HValencia 0-3 AjaxLOSC Lille 1-2 Chelsea

Matchday 3

Tuesday 22 October
Group AClub Brugge 0-5 ParisGalatasaray 0-1 Real Madrid
Group BTottenham 5-0 Crvena zvezdaOlympiacos 2-3 Bayern
Group CShakhtar 2-2 Dinamo ZagrebManchester City 5-1 Atalanta
Group DAtlético 1-0 LeverkusenJuventus 2-1 Lokomotiv Moskva

Wednesday 23 October
Group ESalzburg 2-3 NapoliGenk 1-4 Liverpool
Group FInter 2-0 DortmundSlavia Praha 1-2 Barcelona
Group GLeipzig 2-1 ZenitBenfica 2-1 Lyon
Group HAjax 0-1 ChelseaLOSC Lille 1-1 Valencia

Matchday 4

Tuesday 5 November
Group ELiverpool 2-1 GenkNapoli 1-1 Salzburg
Group FBarcelona 0-0 Slavia PrahaDortmund 3-2 Inter
Group GZenit 0-2 LeipzigLyon 3-1 Benfica
Group HChelsea 4-4 AjaxValencia 4-1 LOSC Lille

Wednesday 6 November
Group AParis 1-0 Club BruggeReal Madrid 6-0 Galatasaray
Group BBayern 2-0 OlympiacosCrvena zvezda 0-4 Tottenham
Group CDinamo Zagreb 3-3 ShakhtarAtalanta 1-1 Manchester City
Group DLokomotiv Moskva 1-2 JuventusLeverkusen 2-1 Atlético

Matchday 5

Tuesday 26 November
Group AGalatasaray 1-1 Club BruggeReal Madrid 2-2 Paris
Group BTottenham 4-2 OlympiacosCrvena zvezda 0-6 Bayern
Group CManchester City 1-1 ShakhtarAtalanta 2-0 Dinamo Zagreb
Group DLokomotiv Moskva 0-2 LeverkusenJuventus 1-0 Atlético

Wednesday 27 November
Group ELiverpool 1-1 NapoliGenk 1-4 Salzburg
Group FBarcelona 3-1 DortmundSlavia Praha 1-3 Inter
Group GZenit 2-0 LyonLeipzig 2-2 Benfica
Group HValencia 2-2 ChelseaLOSC Lille 0-2 Ajax

Matchday 6

Tuesday 10 December
Group ENapoli 4-0 GenkSalzburg 0-2 Liverpool
Group FDortmund 2-1 Slavia PrahaInter 1-2 Barcelona
Group GBenfica 3-0 ZenitLyon 2-2 Leipzig
Group HChelsea 2-1 LOSC LilleAjax 0-1 Valencia

Wednesday 11 December
Group AParis v GalatasarayClub Brugge v Real Madrid
Group BBayern v TottenhamOlympiacos v Crvena zvezda
Group CShakhtar v Atalanta (18:55 CET)Dinamo Zagreb v Manchester City (18:55 CET)
Group DAtlético v Lokomotiv MoskvaLeverkusen v Juventus

Knockout stage

Round of 16
Draw: 16 December
First legs: 18/19 & 25/26 February
Second legs: 10/11 & 17/18 March

Quarter-finals
Draw: 20March
First legs: 7/8 April
Second legs: 14/15 April

Semi-finals
Draw: 20 March
First legs: 28/29 April
Second legs: 5/6 May

Final (Atatürk Olimpiyat Stadı, Istanbul): 30 May